Špačkovi v síti času má být taková vlaštovka, první fantastický seriál pro děti po mnoha letech. Jak se povedl?
Možná to tak z mých recenzí nevypadá, ale mám Českou televizi rád. Nic bych jí nepřál tolik jako úspěch. Aby našla svou podobu a jasně si řekla: máme na to, dělat nejlepší seriály v ČR. Což o to, ono se jí to sem tam i podaří, ale je to spíš následek pravidla “mezi slepými je jednooký král”.
Start kanálu ČT:D jsem očekával se zvědavostí. I proto, že nic bych ČT nepřál jako úspěch. Aby po letech, kdy se její tvorba dala přirovnat nanejvýš k slabému průměru, chytila nový dech. Kde jinde by to měla ukázat než u pořadů pro děti, které se jí většinou dařily a celkem bez potíží svými nápady a provedením fungují i dnes.
Špačkovi působí jako příjemné osvěžení. První půlhodinka je tak akorát na představení hlavních postav, které jsou správně dětsky šablonovité a vytvoření alespoň základní představy světa, v němž se budeme pohybovat. Herci do svých rolí (včetně dětí, což je dnes téměř unikát!) vklouzli snadno a působí velmi sehraně. Karel Smyczek na režisérské židli je veterán, který asi nikdy nepřekvapí, ale ani neurazí.
Scénář je na tom podobně a to přesto, že s autorčinými příběhy mám většinou velké problémy (ano, jsem jeden z těch maloměšťáků, kterým se nelíbila Operace Silver A – byla to podle mě Jiřím Strachem skvěle natočená blbost).
A teď trocha kritiky…
Předně bych ale požádal o trochu soudnosti ze strany tvůrců a ČT samotné. Celá léta vypráví o “náročné trikové postprodukci”, ale hned první záběry jsou triková tragédie, kde působí hůř než PC adventura Atlantis z roku 1998. Chápu, triky jsou náročné, stojí peníze a spoustu času a nemáme s nimi zkušenosti. Ale aby ČT v jednom ze svých hlavních projektů posledních let dopustila vizuál, který straší víc než digitální drak v Troškově Z pekla štěstí 2, to je na pováženou. Děti možná budou shovívavější, ale nemyslím si – na to jsou příliš zmlsané. A navíc pochybuji, že se jim bude líbit “cukrkandlový svět”, který nám autoři představují. Nechci ani náhodou tvrdit, že by ČT měla upustit od trikových seriálů, ale neměla by z nich dělat jednu z hlavních atrakcí. Zvlášť když se nepovedou.
Absence humoru v prvních dílu mě poměrně překvapila. I když chápu, že je to seriál pro děti (ale sama ČT ho ještě nedávno nazývala rodinný), doufám, že si tvůrci nemyslí, že je ošálí výpravou a triky. Byť šlo pouze o první díl, vytvářet jediný humor na účet neschopného otce (Pavel Liška) mi přišlo trochu laciné.
Postavy, příběh a situace jsou šablonovité, přímočaré a jednoduché. To není kritika, už víc jak dekádu nespadám do cílovky Déčka a neposoudím, jestli by mi to jako dítěti vadilo.
Ale trochu mě děsí, že tuto sérii ČT vyráběla 5 let. Chápu, herci mají angažmá v divadle, jsou vytížení i jinak a jinde. Na druhou stranu britská televize dokáže dát dohromady sérii každý rok (a ne, není to jen v penězích). Těch 5 let ale znamená, že i kdyby se ČT podařilo vyrobit úspěšný projekt, nebude ho schopná zopakovat. Protože za těch 5 let přijdou o celou svou cílovou skupinu a museli by začít nanovo. To je poměrně šílená produktivita práce…
Přes veškerou kritiku musím přiznat mírný optimismus, protože Špačkovi, byť se nikdy neumístí vedle legendárních dětských seriálů, nepůsobí jako promarněná šance. Jen je mi trochu líto rodičů, protože ti opravdu nemají důvod Špačkovi sledovat. To dnes ale nevadí, dítě před televizi a táta si pustí Breaking Bad na tabletu, ne?